Zaburzenie osobowości borderline, zwane też granicznym zaburzeniem osobowości lub osobowością chwiejną emocjonalnie, przejawia się w trudny do przeoczenia sposób. Poczucie pustki, skrajnych stanów emocjonalnych, problemy z panowaniem nad sobą, doszukiwanie się w czyimś zachowaniu porzucenia, rozpad tożsamości. Te i inne objawy zaburzenia borderline sprawiają, że osoby, które je mają, odczuwają świat w specyficzny sposób. Są też zarazem trudne dla swoich rodzin i otoczenia, zwłaszcza gdy nie są leczone. O szczegółach tego zaburzenia rozmawiałem w nowym odcinku podkastu „Teoretico” z Mileną Karlińską-Nehrebecką, która jest psychologiem, psychoterapeutą, superwizorem, wykładowcą oraz prezesem Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej.

 

zaburzenie osobowości borderline

 

Zaburzenie osobowości borderline

Zaburzenie osobowości borderline jest jednym z bardziej wyrazistych zaburzeń psychicznych. Bywa mylone z chorobą afektywną dwubiegunową, narcystycznym zaburzeniem osobowości, a także histrionicznym zaburzeniem osobowości. Zarazem niejednokrotnie współwystępuje z nimi u jednej osoby. Zaburzenie to jest opisywane przez różne klasyfikacje chorób. Zwracają one uwagę na takie objawy, jak poczucie pustki i depersonalizacja (subiektywne odczucie, że nie jest się sobą). Oprócz tego istotne są zaburzenia tożsamości, myśli i próby samobójcze, ogromny lęk przed porzuceniem (nawet wtedy, gdy takowe osobie zaburzonej nie zagraża), impulsywne zachowania czy myśli paranoiczne. Jaką strukturę mają cechy i zachowania osób z takim zaburzeniu, opowiada Milena Karlińska-Nehrebecka. Wywiad jest bardzo pogłębiony i długi, dlatego podzieliłem go na dwie części. Poniżej dostępna jest część pierwsza, a druga pojawi się już wkrótce na blogu i platformach podkastowych „Teoretico”.

 

 

Podkast „Teoretico” można odsłuchać także na platformach: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.info i poprzez RSS.

 

 

Podkast „Teoretico” mogę nagrywać dzięki wsparciu Patronów oraz Patronek na portalu Patronite. Jeśli się Państwu podoba, zapraszam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *