Bakteria a wirus – czym się różnią?
Bakteriofagi przylegające do ściany komórkowej bakterii na obrazie z mikroskopu elektronowego. Za: dr Graham Beards |
Wirusy i bakterie: dalsze podobieństwa i różnice. Dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy
Schemat budowy bakteriofaga. Za: Maksim, Wikimedia, z późn. zm. |
Wirusy a ekologia
W kontekście ekologicznym warto wiedzieć, że wirusy są bardziej wszechobecne nawet od bakterii – znajdują się we wszelkich środowiskach i pełnią w nich istotną rolę regulacyjną. W ekosystemach głębinowych są przyczyną śmierci do około 80% bakterii. Dzięki nim możliwe jest więc uwalnianie znacznych ilości węgla, które pozwalają funkcjonować przydennej sieci troficznej. To samo dzieje się w innych miejscach – wirusy uśmiercają liczne organizmy, przywracając zawartą w nich materię środowisku. Wobec tego pomimo iż wirusy nie są organizmami żywymi, często wlicza się je w ujęciu ekologicznym do biomasy.
Dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?
Super artykuł! Jako mikrobiolog dodam tylko, że plazmidy mogą występować również w formie liniowej, chociaż koliste przeważają, ale nie dałoby mi spokoju �� Pozdrawiam i robisz bardzo dobrą robotę! ❤
Dziękuję, poprawiłem.
Jeśli już o plazmidach 🙂 w tekście napisane jest, że bakterie posiadają chromosom i plazmid. O ile pierwszy występuje w liczbie pojedynczej, o tyle plazmidów w komórce jest raczej więcej. Zatem użyłabym sformułowania posiadają chromosom i plazmidy. Natomiast "replikują" i "namnażają" użyłabym odwrotnie 🙂
Artykuł jak zawsze ciekawy, jednak wkradła się pewna nieścisłość: RNA wirusy nie przepisują RNA na DNA, (nie wchodząc w szczegóły polaryzacji ssRNA lub dwuniciowego RNA) od razu wykorzystują rybosomy do produkcji białek np.(SARS-cov-2), odwrotną transkrypcję przeprowadzają retrowirusy np.(HIV).
"Wirusy są zdolne do infekowania wszelkich form życia. Mogą zakażać bakterie (w tym cyjanobakterie, sinice) i archeany, protisty (pierwotniaki, glony), grzyby, rośliny i zwierzęta. Bakterie z kolei atakują większe od siebie organizmy (…)". Niefortunne sformułowanie. Wirusy jak bakterie atakują większe od siebie organizmy także w tej kwestii za bardzo różnicy nie ma.
Co za żenada – wplecenie opinii politycznej i fakenewsa do materiału „naukowego”. Może to bezpośrednio J.Kaczyński mówił o „bakteriach wirusa”? 🙂 Jeśli „naukowiec” za źródło podaje fake z facebooka, nie ma sensu czytać reszty. Żenada. Jeśli już autor musi połączyć biologię z polityką, to chociaż niech poda wiarygodne źródła. Największym wirusem zą takie bzdury.