Globalne ocieplenie sprawia, że susze występują coraz częściej, trwają coraz dłużej i są coraz suchsze. Dlaczego tak się dzieje? Jaki wpływ ma na to klimat, zmiana klimatu, rzeźba terenu, działalność człowieka? I w jaki sposób można przeciwdziałać suszom oraz ich negatywnym skutkom? Na pytania te odpowiadał w nowym odcinku podkastu Teoretico dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk. Nagranie w formie podkastu można odsłuchać poniżej oraz za pomocą: Spotify, Anchor, iTunes/Apple Podcast, Podcast Addict, Google Podcasts, Castbox, Podkasty.info, RSS.
Susze i zmiana klimatu
W podkaście rozmawiam z moim gościem również o objawach suszy, towarzyszących jej okolicznościach, rodzajach i etapach suszy, a także skutkach dla roślin i zwierząt. Zarówno w kontekście hydrologicznym, ekologicznym, jak i powszechnym, w odniesieniu do działalności człowieka i życia każdej osoby.
Prowadzenie bloga wymaga ponoszenia kosztów, czasu, przygotowania. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.
w 1844 roku była taka susza że ludzie w Polsce umierali z głodu… skąd to wiemy? Z historii, bo była jedną z przyczyn wybuchu Rabacji Galicyjskiej
Jak to się ma do Antropomorficznego ocieplenia klimatu?