Tradycyjnie już, bo trzeci rok z rzędu, przedstawiam mój ranking polskich blogów naukowych. Ranking ma na celu podkreślenie jak ważna jest popularyzacja nauki, wskazania najlepszych blogerów i podziękowania im za ich edukacyjną pracę oraz pokazania Czytelnikom innych wartościowych miejsc w sieci w tematach naukowych. Ranking dotyczy blogów pisanych w języku polskim i opiera się o punktację następujących kryteriów: jakość merytoryczna treści, długość treści, regularność publikacji, innowacyjność treści, wygląd strony, popularność, zasięgi. Kolejność odpowiada ważności każdej kategorii oceny, a maksymalna liczba punktów wynosi 30. W rankingu nie uwzględniam „To tylko teorii”, ponieważ jestem jej autorem.
Nauka o klimacie: 29
Blog-portal Nauka o klimacie zajął pierwsze miejsce. Jest poświęcony klimatologii, w ty przede wszystkim zmianom klimatycznym, globalnemu ociepleniu, efektowi cieplarnianemu i mitom na te tematy, które są popularne w przestrzeni publicznej.
Mitologia Współczesna: 27
Mitologia współczesna to blog Marcina Napiórkowskiego, semiotyka kultury, na którym pisze o różnych mitach, zarówno tych naukowych jak i tzw. legendach miejskich, obalając je i wyjaśniając mechanizmy ich powstawania czy rozprzestrzeniania.
GMObiektywnie: 26
Blog biologa molekularnego, Wojciecha Zalewskiego, o genetycznie zmodyfikowanych organizmach i biotechnologii rolniczej, w kontekście biologii, rolnictwa, medycyny i badań naukowych zajął trzecie miejsce. Autor rzetelnie przytacza nowe informacje na temat GMO.
Patolodzy na klatce:
25
25
Autorką czwartej pozycji w rankingu jest Paulina Łopatniuk. Lekarka i patomorfolożka pisząca o histologii, histopatologii, patomorfologii, a szerzej: o medycynie, chorobach i różnych ciekawych przypadkach, z jakimi spotykają się lekarze.
Profesorskie gadanie:
23
23
Blog profesora Czachorowskiego, będącego biologiem. Autor pisze przede wszystkim o biologii terenowej, ekologii, zoologii, ochronie przyrody i środowiska. Przekazuje swoje przemyślenia i obserwacje z zakresu nauki.
Damian Parol: 23
Damian Parol to dietetyk prowadzący naukowego bloga o nazwie swojego imienia i nazwiska. Pisze o odżywianiu, wartościach odżywczych i prozdrowotnych różnych produktów oraz obala dietetyczne mity.
Nic prostszego: 23
Prowadzony przez chemika Rafała Marszałka blog Nic prostszego jest ogólnotematyczny, jednak krążący głównie wokół tematów związanych z chemią, biologią i medycyną.
Kwantowo: 22
Adam Adamczyk to autor bloga Kwantowo. Jest on poświęcony przede wszystkim fizyce, astronomii i kosmologii i ma angażującą formę ciekawostkowo-publicystyczną.
Crazy nauka: 21
Blog Crazy Nauka prowadzi małżeństwo dziennikarzy naukowych: Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Piszą oni o przeróżnych zagadnieniach ze świata nauki. Znajdziemy tam teksty zarówno ciekawostkowe, newsowe, jak i analizy.
Nowa Alchemia: 20
Nową Alchemię prowadzi chemik Jakub Grom, gdzie opisuje szeroko pojętą tematykę chemiczną: od chemii nieorganicznej do chemii żywności i żywienia.
Wulkany Świata: 20
Autorem Wulkanów Świata jest Bart Krawczyk, pasjonat wulkanów i wycieczek na wulkany. Na swoim blogu pisze o wulkanach i erupcjach wulkanicznych.
Wulkany Świata: 20
Autorem Wulkanów Świata jest Bart Krawczyk, pasjonat wulkanów i wycieczek na wulkany. Na swoim blogu pisze o wulkanach i erupcjach wulkanicznych.
Blog Statystyczny pisze statystyczka Krystyna Piątkowska. Tłumaczy i te podstawowe zagadnienia statystyki, jak np. korelacja, jak i te bardziej skomplikowane.
Puls Kosmosu: 18
Prowadzony przez Radka Kosarzyckiego Puls Kosmosu prezentuje przede wszystkim nowe informacje z zakresu astronomii i kosmologii.
Węglowy Szowinista:
17
17
Prowadzony przez Mateusza Wielgosza blog o nazwie Węglowy Szowinista dotyczy głównie zagadnień na temat kosmosu, Ziemi i technologii.
Maszyny okiemdziewczyny: 16
Blog Weroniki Olimpii Cieślak, która opowiada swoim czytelnikom o maszynach, transporcie, technologiach czy katastrofach lotniczych.
Blog Weroniki Olimpii Cieślak, która opowiada swoim czytelnikom o maszynach, transporcie, technologiach czy katastrofach lotniczych.
Ciekawe, ile punktów byś sobie przyznał 😛
Jakoś dziwnie zabrakło choćby http://www.polskiastrobloger.pl/
Spory ideologiczne?
Nie, po prostu nigdy wcześniej o tym blogu nie słyszałem.
Ciekawe…
Ja też wcześniej nie słyszałem o tym blogu, wygląda ok, dzięki za info :).
Dzięki za to zestawienie, nie wszystkie znałem. Chociaż raczej traktuję je jako listę niż ranking bo np. Kryteria takie jak popularność uważam za zupeknie nieistotne 🙂
Naukowy Bełkot?
A prowadzi bloga?
ja ostatnio trafiłem na taki: https://zagadkiwszechswiata.weebly.com/ chyba dopiero startuje ale można ciekawe rzeczy poczytac plus ma fajny cykl na facebooku codziennie cos ciekawego. moze w przyszlym roku w zestawieniu
Spory wysiłek (prowadzenie rankingu), ale na pewno bardzo przydatny w popularyzacji dobrego upowszechniania wiedzy. Proszę się nie przejmować pieniactwem i agresją. Świadczy tylko o ważności Pana działań. Każdy ranking jest w jakimś stopniu subiektywny. Nie szkodzi. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w pisaniu i upowszechnianiu innych blogów.
Szkoda, że tylko blogi, a nie vlogi również 🙂 Ja oglądam Pod Mikroskopem – baardzo dużo wiedzy! Może kiedyś vlogi tez wciągniesz na tę listę? 🙂
Niemniej, na pewno skorzystam z rankingu i kilka blogów dodam do obserwowanych! Dzięki 🙂
Znam ten kanał i go nie polecam. Wiele razy natknąłem się tam na manipulowanie oraz ideologizowanie nauki, a autor tego kanału oszukiwał przez jakiś czas, że jest lekarzem ze specjalizacją patomorfologii i do tego ze stopniem doktora. Okazało się, że jest diagnostą laboratoryjnym. Osobom, które wykryły jego kłamstwa (autorom profilu "Nauka, głupcze" wygrażał się w prywatnych wiadomościach, mi zresztą też co nieco napisał). Zdecydowanie odradzam, bo pomiędzy tymi niektórymi sensownymi materiałami jest tam też po prostu dużo nieprawdy i manipulacji.
To bardzo ciekawe. Są gdzieś jakieś dowody? Mi też coś w tym nie grało, ale nie wiedziałem, że to aż taka manipulacja.
W sumie ranking autorskich kanałów YT czy podkastów też by się przydał, jest Naukowy Bełkot, ale zaglądam też na Astrofazę i Emce, Radek Kotarski też robi nowe odcinki.
Świetny artykuł. Bardzo się przydał. Dziękuje
Pozmieniało się… Szkoda że tyle świetnych naukowych blogów przestało być aktywnych.
W jaki sposób Kasia Gandor zdobyła 19 punktów, skoro od dwóch lat nic tam nie napisała? 🙂 Jeśli jest to ranking za 2018, to wstawianie od lat martwych blogow jest dziwne.
Kasia Gandor przeniosła się na YT, to prawda, mój błąd. Początkowo chciałem też zawrzeć tutaj wideo-blogerów, ale uznałem, że za słabo znam tę część Internetu.
http://naukowka.pl/
https://wduch.wordpress.com/
https://tomwitkow.wordpress.com/
https://czajniczek-pana-russella.blogspot.com/
https://www.kwantowo.pl/
https://biokompost.wordpress.com/
http://smarterpoland.pl/
Mowa tu tylko o blogach. A gdzie jest miejsce na coś takiego jak chociażby http://weirdscience.eu/ lub inne podobne strony naukowców-popularyzatorow. Jest regularność nowych wrzutek bo średnio jak w miesiącu się coś pojawia, a merytoryczność jest duża imho.
Brakuje Okiem Przyrodnika…
https://www.facebook.com/okiemprzyrodnika/
https://okiemprzyrodnika.wordpress.com/
Dawajcie brawl stars a nie
Dawaj brawl stars