Histrioniczne zaburzenie osobowości objawia się zmiennymi nastrojami, płytką emocjonalnością o silnej ekspresji, niestosownym uwodzeniem i podrywem, seksualizacją kontaktów z ludźmi, poczuciem dyskomfortu, gdy nie jest się w centrum uwagi, czy podatnością na zewnętrzne impulsy. Kilka filmów bardzo dobrze uchwyciło sedno tego zaburzenia psychicznego. Są to następujące tytuły: „Co się przydarzyło Baby Jane”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Blue Jasmine”, „Śniadanie u Tiffany’ego”. W nowym odcinku podkastu „Teoretico” analizuję z dr Magdaleną Leszko, będącą psychologiem, psychoterapeutką i wykładowczynią psychologii w Polsce i USA, zachowania, motywacje i uczucia bohaterek z wymienionych filmów pod kątem histrionicznego zaburzenia osobowości.
Bohaterki z histrionicznym zaburzeniem osobowości
Blue Jasmine z filmu o takim samym tytule, Jane z „Co się przydarzyło Baby Jane”, Blanche DuBois z „Tramwaju zwanego pożądaniem” oraz Holly Golightly ze „Śniadania u Tiffany’ego” to bohaterki silnie przejawiające kryteria diagnostyczne histrionicznego zaburzenia osobowości. Każda z nich jest inna, ale zarazem mają pewne psychopatologiczne cechy wspólne, dzięki którym można domniemywać, że cierpią na to zaburzenie. W przypadku niektórych z nich jest to wprost zasugerowane w treści filmów. W niniejszym podkaście analizujemy charaktery wszystkich tych bohaterek z dr Magdaleną Leszko. Po wysłuchaniu tego odcinka zapraszam też do posłuchania wywiadu z psychologiem i psychoterapeutką, Mileną Karlińską-Nehrebecką z Polskiej Federacji Psychoterapii, na temat zaburzenia histrionicznego: tutaj.
Nagranie w formie podkastu można odsłuchać także za pomocą: Spotify, Anchor, iTunes/Apple Podcast, Podcast Addict, Google Podcasts, Castbox, Podkasty.info, RSS.
Podkast ten mogłem nagrać (uprzednio spędzając godziny na przygotowaniu) dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli Ci się podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.