Kukurydza porażona grzybem; za Amerykańskim Towarzystwem Fitopatologicznym, http://www.apsnet.org |
Czym są mikotoksyny?
Rodzaje mikotoksyn
Jak mikotoksyny wpływają na zwierzęta (w tym ludzi)?
Aflatoksyna
Ochratoksyny
Cytrynina i patulina to groźne mikotoksyny
Zearalenon (toksyna F-2)
Mikotoksyny, rolnictwo i żywność
Sporysz na kłosie pszenicy zwyczajnej; fot. Dominique Jacquin; za Bildoj, Wikimedia |
Parch jabłoni a mikotoksyny
Czy można jeść jabłka z parchem?
O chorobie i owocach dotkniętych parchem następująco wypowiada się dr Jacek Postupolski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności Polskiego Zakładu Higieny. „Parch jabłoni jest chorobą, wywołującą skorkowaciałe plamy na owocach. Porażone owoce mają niższą jakość handlową i nie są akceptowane przez konsumenta. Chorobotwórczy grzyb, Venturia inaequalis, nie produkuje toksyn, tak więc jabłka z objawami parcha nie są bezpośrednio szkodliwe dla człowieka. Należy jednak zauważyć, że porażone jabłka źle się przechowują i mogą być podatne na rozwój grzybów wytwarzających szkodliwe dla człowieka mikotoksyny np. patulinę.”
Jabłko porażone parchem; fot. Markus Hagenlocher; za: Rasbak, Wikimedia |
Ciemne plamki na jabłkach
Jak pozbyć się mikotoksyn?
I jak się przed nimi chronić?
Grzyby na co dzień
Literatura: mykotoksyny, cz. 1
A gdzie deoksyniwalenol czyli womitoksyna? W naszej szerokości geograficznej dość popularny. Ciekawy, bo odporny na działanie wysokich temperatur, więc groźny nawet po obróbce termicznej żywności.
Z aflatoksynami też jest ciekawie: najpopularniejsze są A1, B1, G1 i G2 z czego najbardziej toksyczna jest B1. Spożyta przez krowę jest metabolizowana do aflatoksyny M1 i wydzielana z mlekiem. I dlatego można ją znaleźć w jogurcie, serze itd. Z tego względu do pasz dla krów dodaje się związków wiążących czy dezaktywujących mykotoksyny (np. Biomin Mycofix).
Ciekawie jest z alkaloidami sporyszu, z których to Hofman po raz pierwszy otrzymał LSD. Zaczęło się od badań nad nowymi analeptykami, ale wyniki były mierne – zwierzęta po podaniu zachowywały się jakoś tak dziwnie (ciekawe czemu:)). Projekt zarzucono. Ale Hofmanowi nie dawało to spokoju i wrócił do badań po kilku latach. Pewnego dnia 'przez przypadek', przyjął niewielką dawkę swojego specyfiku (podobno przez skórę na palcach) i zaczęła się jazda. Dosłownie JAZDA, bo bardzo barwnie opisywał swój powrót rowerem do domu – polecam poczytać o Bicycle Day.
Jeśli kogoś interesują mykotoksyny to polecam stronkę firmy Romer Labs – zajmują się tematyką analizy i kontroli przede wszystkim mykotoksyn, ale i alergenów, GMO czy patogenów w żywności.
Co do parcha jabłoni – okiem magistra inżyniera i wieloletniego praktyka sadownictwa nie do końca zgodzę się z "bezpieczeństwem" jabłek z parchem. Groźny szkodnik jabłek, owocówka jabłkóweczka (stereotypowy "robak w jabłku") nigdy nie zaatakuje jabłka z plamami parcha… zawsze wybierze to czyste, dopryskane i ochronione. A gdy wszystkie owoce są porażone – wybierze to najmniej zainfekowane, po przeciwnej stronie niż plamy grzyba (jak najdalej od miejsca infekcji).
Mykotoksyny (z gr. μύκής mykes) – mykologia to nauka o grzybach.
Tak, wiem że forma 'mikotoksyny' funkcjonuje w języku polskim jednak niebezpiecznie blisko jej do "mikro". Nie ma problemu z usunięciem tego komentarza jeśli uważa Pan że nie mam racji, nie będę rozdrapywał twarzy zarzucając Panu cenzurę.