Czym jest jakość żywności i co na nią wpływa?
Stężenie CO2 w atmosferze ziemskiej w latach 1958-2013. Źródło: Obserwatorium Mauna Loa. |
Nawozy i środki ochrony roślin a jakość plonów
Wpływ na plony i ich jakość mają w znacznym stopniu także nawozy oraz środki ochrony roślin. Dzięki tym pierwszym rośliny są lepiej odżywione, bujniej rosną i są w stanie w pełni rozwinąć swój potencjał plonotwórczy. Zaś dzięki środkom ochrony roślin ograniczane są straty w plonie powodowane obecnością chwastów, szkodników i chorób – rośliny są chronione przed szkodnikami, w tym też przed produkującymi mikotoksyny grzybami. Pytanie tylko, czy w kontekście globalnego ocieplenia rozważania od tej strony są jedynymi? Czy nie należałoby też pomyśleć o tym, jakie straty czekają branżę rolniczą przez długotrwałe susze czy anomalie pogodowe? Jak poszczególne uprawy zareagują na wyższą temperaturę i jak przełoży się to na ich plonowanie?
Czym jest globalne ocieplenie i jakie niesie skutki?
Jak rolnictwo wpływa na klimat?
Globalne ocieplenie a rolnictwo UE
Tabela za: http://www.susza.iung.pulawy.pl. |
W 2014 roku w rolnictwie z regionu Morza Bałtyckiego za emisję niekorzystnego dla klimatu amoniaku (który w 93% pochodził z sektora rolniczego) aż w 63% odpowiadały nawozy naturalne, czyli nawozy uważane za ekologiczne i w rolnictwie ekologicznym przeważające. Najbardziej odpowiedzialne za to były: Niemcy, Polska oraz Dania. W samej Polsce w uprawach kukurydzy, pszenicy ozimej i rzepaku ozimego najgorzej pod względem emisji tlenku azotu wypada województwo Lubuskie. W roku 2013 w porównaniu z rokiem 1990 w Polsce wzrósł udział emisji gazów cieplarnianych w branży rolniczej ze spalania paliw kopalnych z 16% do aż 27%.
Hodowla zwierząt i rolnictwo ekologiczne a klimat
Z kolei emisja pochodząca z fermentacji jelitowej bydła spadła (udziałowo) z 34% do 27%. W roku 2016 odnotowano rekordowy wzrost zużycia nawozów wapniowych w Polsce. Służą one do regulacji pH gleby, które najniekorzystniejsze (najbardziej kwasowe) jest w województwie Mazowieckim. W szerszej skali najważniejsza jest jednak informacja, że w latach 1990-2013 udział emisji gazów cieplarnianych przez sektor rolniczy w Polsce wynosił 11-13,5%, co blado wypada przy średniej unijnej wynoszącej 10%. Odnośnie Polski warto jeszcze napisać o trapiących nasz kraj suszach rolniczych. Obecnie trwają one w czternastu województwach (a w okresie 21.05.2019-20.07.2019 odnotowano je w piętnastu województwach), a pisząc te słowa słucham informacji w radio o tym, że dzięki wyschniętym roślinom i ziemi spłonęła ogromna uprawa kukurydzy.
Jak globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo i żywność?
Uprawy w Egipcie w Sharq El Owainat. Źródło: NASA, www.earthobservatory.nasa.gov |
Globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo coraz mocniej (prognozy)
Co dokładnie mówią prognozy, szacunki i modele? Według jednego z badań w krajach Afryki Południowej globalne ocieplenie i towarzyszące mu susze mogą spowodować utratę aż 30% upraw kukurydzy zaledwie do roku 2030. Z kolei kraje Południowej Azji mogą stracić w tym czasie do 10% upraw kukurydzy i ryżu. Met Office, czyli publiczna brytyjska instytucja zajmująca się meteorologią, podawała prognozy opiewające na aż 50-procentowy ogólny spadek plonów w Pakistanie. W Europie zaś, generalizując, mogą one wzrosnąć o 25%, co wynika m.in. z wyższych, ale nadal znośnych temperatur, przy jednoczesnym lepszym zabezpieczeniu hydrologicznym i dostępie do technologii rolniczych.
Polska Agencja Prasowa donosiła niedawno, że we Włoszech zarejestrowano już pierwsze oficjalne uprawy mango, awokado, bananów, marakui oraz orzeszków ziemnych. Uprawy winorośli są z kolei w tym kraju przesuwane na północ, gdyż południowe temperatury są dla winogron coraz mniej korzystne. Wszystko to nie oznacza, że globalne ocieplenie będzie dla europejskich rolników dobre. O ile poszczególne regiony mogą na nim, odpowiednio się przygotowując, skorzystać, tak w szerszej skali będzie niosło wiele kosztów i strat. Nieprzyjemne sytuacje czekają także konsumentów. Pietruszka po 21 zł za kilogram to dopiero przedsmak tego, co może nadejść.
Uprawa ryżu: globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo |
Zmiana klimatu a rolnictwo Ameryki Północnej
Powstały też naukowe oceny wpływu globalnego ocieplenia na rolnictwo Ameryki Północnej. Autorzy jednej z dużych publikacji przygotowali i analizowali dla USA prognozy dla przymrozków, liczby dni suchych, długości sezonu wegetacyjnego, a także cieplnego stresu roślin i rozpoczynania prac na polu. Wynika z nich, że pod koniec bieżącego wieku, uogólniając, w Stanach Zjednoczonych będzie mniej przymrozków, okres wegetacyjny będzie dłuższy, a rośliny będą doznawały więcej stresu cieplnego i ataków szkodników.
Korzystne skutki, takie jak możliwość wcześniejszego sadzenia oraz mniejsze uszkodzenia wywołane zimnem (co jednak niesie też większe ryzyko ataków szkodników), dotkną przede wszystkim stanów północnych. Stany południowe będą miały z kolei większy problem z uszkodzeniami upraw przez wyższe temperatury. Badacze w swojej pracy wskazują też, że gdyby udało się ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, to stres roślin wywołany zbyt wysokimi temperaturami oraz szkodnikami byłby mniejszy. Podkreślają jednocześnie, że prognozy do roku 2100 są obarczone dużym ryzykiem niepewności.
Globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo na świecie
Średnia roczna temperatura Ziemi z podziałem na miesiące, od drugiej połowy XIX wieku do sierpnia 2016. Źródło: NASA |
Dlaczego globalne ocieplenie oddziałuje na rolnictwo i zmienia jakość żywności?
Stężenie dwutlenku węgla a rolnictwo
Globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo: ryż
Chrząszcz japoński. Autor: Bruce Marlin, za: http://www.cirrusimage.com |
Globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo poprzez oddziaływanie na szkodniki
Dodatkową kwestią jest rozwój i zwiększanie się zasięgu szkodników roślin. Wyższe temperatury pozwalają niektórym owadom żywiącym się roślinami uprawnymi (lub przenoszącym szkodniki upraw) na migracje na północ. Co więcej, utrzymujące się dłużej dodatnie temperatury dla wielu gatunków insektów są zaproszeniem do wykonania jednego cyklu rozrodczego rocznie więcej, niż zwykle. Ograniczenie liczebności różnych populacji ptaków lub ich gatunkowej bioróżnorodności spowoduje z kolei zmniejszenie presji drapieżników na owady. Niektóre chrząszcze szybciej przystępują do atakowania upraw przy większym stężeniu dwutlenku węgla. Zaś aktywność białek obronnych roślin może być w tych okolicznościach obniżona. Chrząszcz japoński dzięki cieplejszej temperaturze staje się obecnie coraz bardziej problematycznym szkodnikiem. Zwiększającym swój zasięg w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Rosji. Modele prognozują, że jego zakres może zwiększyć się w niektórych krajach UE aż o ponad 20%.
Spadek jakości żywności spowodowany zmianami w uprawach wywołanymi globalnym ociepleniem opiera lub będzie się opierał głównie na względnie mniejszej zawartości białka, cynku, żelaza, wapnia oraz różnych witamin (np. kwasu foliowego, tiaminy czy ryboflawiny) w suchej masie, w stosunku do węglowodanów. Produkty stają się bardziej kaloryczne przez większą ilość cukrów powstałych z przyswajania CO2 przez rośliny. Ale niestety nie idą za tym dalsze korzyści. Globalne ocieplenie może też działać na korzyść szkodników roślin oraz osłabiać ich odżywienie i odporność przed suszami czy gradobiciami.
Praktyki adaptacyjne – rolnicza reakcja na zmiany klimatyczne
Rolnictwo, klimat i globalne ocieplenie
Literatura: globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo cz. 1
Literatura: globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo cz. 2
Literatura: globalne ocieplenie wpływa na rolnictwo cz. 3
Osoby obierające jajka od tego grubszego końca wciąż negują to zjawisko.
Podziękujcie tym którzy obierają jajka od grubszej strony
Ale dlaczego ten artykuł jest sponsorowany (napisany we współpracy) ze stowarzyszeniem zrzeszającym producentów nawozów sztucznych??? Przecież to zaprzecza rzetelności badawczej. Tyle się ostatnio mówi o całych badaniach sponsorowanych przez przemysł i koncerny.