Postanowiłem stworzyć zweryfikowaną listę ekspertów naukowych wraz z krótkimi opisami i kontaktami, by ułatwić dziennikarzom, reporterom czy publicystom znalezienie specjalistów do tematów, o których chcą napisać, zrobić wywiad, nagrać audycję czy stworzyć reportaż. Wszyscy eksperci znają język polski. Lista jest autoryzowana, co oznacza również, że każdy z naukowców zgodził się na niej znaleźć i jest zainteresowany kontaktem z mediami. Zachęcam zatem do pisania na podane adresy w celach przeprowadzenia wywiadu bądź zdobycia opinii eksperta w przygotowywanym do publikacji materiale. Inicjatywa ma za zadanie polepszyć komunikację naukową, łącząc naukowców z przedstawicielami mediów. Lista z czasem będzie rozszerzana o kolejnych ekspertów.
Dr hab. Marcin Czarnołęski
Biolog ewolucyjny zajmujący się ekologią ewolucyjną. Doktor habilitowany nauk biologicznych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kontakt: marcin.czarnoleski[at]uj.edu.pl.
Dziedziny:
– biologia ewolucyjna
– ekologia ewolucyjna
Dr Paula Dobosz
Genetyczka, specjalistka od genomiki nowotworów i immunoterapii, PhD (doktor), absolwentka m.in. Uniwersytety Jagiellońskiego i Uniwersytetu Cambridge. Kontakt: paula.dobosz[at]genetyka.bio.
Dziedziny:
– genomika
– biologia nowotworów
– immunoterapia
Dr Sara Janowska
Farmaceutka, doktorantka na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zajmująca się syntezą nowych związków o potencjale przeciwnowotworowym. Kontakt: sara.janowska[at]wp.pl. Dziedziny:
Biolog i ekolog oraz astrobiolog, zajmujący się badaniem niesporczaków oraz zdolnościami biologicznymi pomocnymi w przetrwaniu w przestrzeni kosmicznej. Doktor habilitowany nauk biologicznych z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kontakt: kaczmar[at]amu.edu.pl.
Dziedziny:
– biologia niesporczaków
– astrobiologia
Dr Mateusz Konczal
Genetyk ewolucyjny z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmujący się analizowaniem ewolucji genomów oraz systematyzowaniem danych z sekwencjonowania DNA, doktor nauk biologicznych. Kontakt: mateusz.konczal[at]amu.edu.pl.
Dziedziny:
– biologia ewolucyjna
– bioinformatyka i genetyka
Dr Jakub Małecki
Glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badacz lodowców i wpływu klimatu na lodowce. Doktor nauk o Ziemi. Kontakt: kmalecki[at]amu.edu.pl.
Dziedziny:
– glacjologia
– polarnictwo
Michał Misiak
Psycholog prowadzący międzykulturowe badania moralności i odżywiania się w populacjach tradycyjnych (np. łowców-zbieraczy), doktoryzujący się w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kontakt: michal.misiak[at]uwr.edu.pl.
Dziedziny:
– psychologia międzykulturowa
– psychologia ewolucyjna
– ekologia behawioralna
Dr Damian Parol
Dietetyk specjalizujący się w dietetyce sportu, doktor nauk o zdrowiu, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kontakt: parol.damian[at]gmail.com.
Dziedziny:
– dietetyka ogólna
– dietetyka sportu
Lek. Marek Posobkiewicz
Lekarz wojskowy, były Główny Inspektor Sanitarny i Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kontakt: gisfather[at]gmail.com.
Dziedziny:
– choroby wewnętrzne
– medycyna tropikalna
Dr Katarzyna Pytkowska
Chemik specjalizująca się w chemii kosmetycznej i fizjologii skóry. Doktor nauk medycznych i wykładowca Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Kontakt: Katarzyna.Pytkowska[at]uczelniamedyczna.com.pl.
Dziedziny:
– chemia ogólna
– chemia kosmetyczna
– fizjologia skóry
Dr Tomasz Rożek
Fizyk medyczny z doktoratem z fizyki cząstek, popularyzator nauki i dziennikarz naukowy. Kontakt: tomasz.rozek[at]gmail.com. Dziedziny:
– fizyka medyczna
– fizyka cząstek
– komunikacja naukowa
Dr hab. Eliza Rybska
– dydaktyka biologii
– edukacja przyrodnicza
Biolog zajmujący się popularyzacją nauki, w komunikacją naukową i społecznym odbiorem nauki, w szczególności biologii. Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kontakt: totylkoteoria[at]gmail.com. Dziedziny:
– biologia ewolucyjna
– genetyka
– komunikacja naukowa
Wirusolożka, doktorantka na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego, specjalizująca się w wirusologii ewolucyjnej i wirusologii nietoperzy. Kontakt: emilia.skirmuntt[at]zoo.ox.ac.uk.
– genetyka
Lekarz zajmujący się endokrynologią, diabetologią i obesitologią (nauką o otyłości), asystent kliniczny i naukowy na Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kontakt: lekarz.szymon.suwala[at]gmail.com
Lek. Paweł Szczuciński
Lekarz psychiatra specjalizujący się również w psychiatrii dziecięcej, regularnie biorący udział w humanitarnych misjach medycznych w różnych miejscach na świecie. Kontakt: szczucinski[at]wp.pl.
Dziedziny:
– medycyna
– psychiatria
– medyczna pomoc humanitarna
Dr Tomasz Szczygielski
Paleobiolog i paleontolog, badacz ewolucji żółwi, mezozoicznych owodniowców i zapisu kopalnego chorób z Instytutu Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego Polskiej Akademii Nauk, magister nauk biologicznych i doktor nauk o Ziemi. Kontakt: t.szczygielski[at]twarda.pan.pl. Dziedziny:
– paleobiologia
– paleontologia
– biologia ewolucyjna
Dr Sebastian Szklarek
Ekohydrolog, doktor nauk biologicznych Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk pod auspicjami UNESCO. Kontakt: s.szklarek[at]erce.unesco.lodz.pl.
Dziedziny:
– hydrobiologia
– ochrona wód
Dr hab. Marcin Woźniak
Genetyk i biolog sądowy, specjalista diagnostyki molekularnej z Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor habilitowany. Kontakt: marcinw[at]cm.umk.pl.
Dziedziny:
– genetyka sądowa
– genetyka populacyjna
– genomika
– diagnostyka molekularna
Dr Krzysztof Zawierucha
Biolog polarny specjalizujący się w funkcjonowaniu ekosystemów lodowych oraz roli lodowców w kształtowaniu ekosystemów wodnych i lądowych. Doktor nauk biologicznych z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kontakt: k.p.zawierucha[at]gmail.com.
Dziedziny:
– biologia polarna
Wspaniały pomysł, tylko tych bilogów coś dużo 😀
Na czym polega mechanizm weryfikacji i kto go dokonuje?