Kategorie:

Jak i dlaczego bada się DNA sprzed tysięcy lat? Wyjaśnia dr Anna Juras

Kopalne DNA, czyli aDNA, to materiał genetyczny pozyskany ze szczątków dawno zmarłych organizmów. Jest on zdegradowany, pofragmentowany i niepełny, ale można uzyskać z niego pewne wartościowe informacje. Tym właśnie zajmują się paleogenetycy. Twórca i badacz tej dziedziny, prof. Svante Pääbo, otrzymał nawet za badania w tym zakresie Nagrodę Nobla z medycyny lub fizjologii. W Polsce tego rodzaju eksperymenty prowadzi ze swoimi współpracownikami dr Anna Juras z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która tegorocznego noblistę spotkała osobiście, tydzień przed uhonorowaniem go przez komitet noblowski. W dzisiejszym podkaście „Teoretico” rozmawiam z nią o tym, w jaki sposób bada się aDNA, na czym takie badania dokładnie polegają, czym różnią się od badań współczesnego DNA, po co się takie testy robi i co z nich wynika. Pytam ją również o przyznaną w 2022 roku Nagrodę Nobla.

 

kopalne DNA Anna Juras
Za: Kellepics/Pixabay z późn. zm.

 

Kopalne DNA na miarę Nagrody Nobla z medycyny lub fizjologii, o którym opowiada dr Anna Juras

O tym, że kopalne DNA można wyekstrahować z kości, wiadomo od kilku dekad, m.in. właśnie dzięki tegorocznemu nobliście. Przez taki okres udało się pozyskać materiał genetyczny od wielu wymarłych gatunków roślin, zwierząt, czy bakterii. Próbki pobierane z kości, osadów, albo zmumifikowanych lub zamrożonych tkanek, po odpowiednim oczyszczeniu i poddaniu pod działanie chemikaliów, nadają się do dalszej pracy w laboratorium genetycznym. Później, na drodze sekwencjonowania, uzyskuje się dzięki temu informacje o zapisach DNA istot wymarłych tysiące lat temu. Dr Anna Juras w nagranym w formie podkastu wywiadzie opowiada o takich badaniach, jakie sama przeprowadziła. Komentuje również zdumiewająco skuteczne działania naukowe prof. Svante Pääbo, za które dostał Nagrodę Nobla w 2022 roku i wyjaśnia ich znaczenie. Zapraszam do wysłuchania.

 

 

Nagranie w formie podkastu można odsłuchać także za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.infoRSS.

 

 

Podkast ten mogłem nagrać (uprzednio spędzając godziny na przygotowaniu) dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli Ci się podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Jeden komentarz do “Jak i dlaczego bada się DNA sprzed tysięcy lat? Wyjaśnia dr Anna Juras

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *