Lęk, stres, problemy osobiste i zawodowe, obawy przed tym co przyniesie przyszłość, zmartwienia nawarstwione przez miesiące czy lata – choć wszystko to kształtuje naszą osobowość, zarazem bez odpowiedniego radzenia sobie i nastawienia, może mieć także negatywne konsekwencje. Istnieje szereg prostych sposobów na to, jak rozładować negatywne emocje, frustrację, osłabić lęk lub odwrócić uwagę od stresu, którego źródła nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Wiele z tych metod jest bardzo intuicyjnych i znanych od „zawsze”, a ich naukowo potwierdzone działanie relaksujące, dystansujące, budujące czy rozweselające było oczywistością.
Artykuł napisałem dzięki wsparciu moich Patronów i Patronek. To dzięki nim blog ten może istnieć i się rozwijać, a publikowane tutaj teksty i artykuły są niezależne. Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, możesz to zrobić na moim profilu Patronite.
Taniec
Taniec to specyficzna forma aktywności fizycznej. W przeciwieństwie do biegania, pływania, jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni, rozciągania się itp. angażuje on części mózgu odpowiedzialne także za zmysłowość, estetykę, ekspresję osobowości, rytmikę, skoczność itd. A jeśli tańczymy z kimś lub w tłumie ludzi, zaspokaja także częściowo nasze potrzeby socjalizacji i wspólnego przeżywania z innymi. Taniec łagodzi lęk, niweluje stres oraz pomaga utrzymywać pozytywne nastawienie i motywację. Mowa zarówno o tańcu w rozumieniu „klasycznym”, jak i kołysaniu się i podskakiwaniu w rytm muzyki np. w klubie czy na koncercie. Zarazem jakakolwiek aktywność fizyczna jest bardzo relaksująca. W częściowo inny sposób niż taniec, ale wciąż potrafi przykuć naszą uwagę do tego, co robimy, a odwrócić ją od zmartwień. Powoduje skupienie się na ciele, pracy mięśni. Wzmacnia połączenie świadomości z ciałem i świadomość ciała, co jest zjawiskiem niezbędnym dla higieny psychicznej.
Relaksacja mięśni
Istnieją różne techniki relaksacji mięśni. Ich celem jest doprowadzenie do fizjologicznej reakcji relaksacji – przeciwieństwa stanu poczucia zagrożenia i gotowości do walki lub ucieczki. Relaksacja taka obniża poziom lęku i stresu, ułatwia zasypianie czy odgonienie czarnowidzkich, depresyjnych lub obsesyjnych myśli. Polega ona albo na rozluźnianiu po kolei kolejnych partii mięśni (relaksacja bierna) lub napinaniu i rozluźnianiu (relaksacja progresywna). W sieci istnieje sporo poradników oraz instrukcji audiowizualnych z programami relaksacji obu typów.
Muzyka
Słuchanie muzyki i poruszanie się w jej rytm działa poniekąd podobnie do tańca, a zarazem relaksacji. Odwraca uwagę od przyczyn stresu, lęku, myśli depresyjnych. W przypadku osób z problemami obsesyjno-kompulsyjnymi szczególnie pomocne może być słuchanie muzyki „niskiej”, wulgarnej, rapu itp., gdyż problemy te biorą się często także z tłumienia emocji, w tym gniewu, lub ze sztywnego podporządkowywania się kompulsjom. Znacie takie osoby, które narzekają, jak można słuchać rapu albo tańczyć do techno? Sam dopiero niedawno zrozumiałem, że po prostu cel dla takiej muzyki jest inny, niż dla utworów klasycznych, rockowych, popowych itp. W jej przypadku nie chodzi o to, by piosenka była miła, porywająca, ładna, estetyczna, lecz pozwalała wyładować określone typy emocji czy wyrazić pewne trudności w taki właśnie sposób.
Oddychanie przeponą
Liczne badania dowiodły, że oddychanie przeponą obniża poziom lęku i zmniejsza stres. Zapobiega też procesowi hiperwentylacji, która prowadzi do zwiększenia pH krwi i wzmocnienia odczuwanego lęku. Dlatego też w sytuacjach, kiedy odczuwamy strach, dobrze jest zacząć miarowo, swobodnie i powoli oddychać poprzez mięśnie przepony, zamiast mięśni klatki piersiowej.
Spotkanie z bliskimi
Najskuteczniejszym sposobem łagodzenia negatywnych objawów w obszarze zdrowia psychicznego jest posiadanie realnych bliskich kontaktów z ludźmi, w tym autentycznych więzi z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi. Aczkolwiek wiadomo nie od dziś, że nawet small talki z przypadkowymi osobami zmniejszają napięcie i łagodzą stres. Poza tym zwiększają pewność siebie czy poczucie wewnątrzsterowności, co jest szczególnie ważne przy głębszych i długofalowych problemach psychicznych.
Dotyk
Potrzeba bycia dotykanym i dotykania należy do pierwotnych potrzeb człowieka. Dotyk obniża napięcie, lęk, stres, daje poczucie oparcia, wyzwala wydzielanie korzystnych substancji w układzie nerwowym, pomaga w budowaniu przywiązania do drugiej osoby lub wzmacnianiu już istniejącego. Deprywacja dotyku, podobnie jak izolacja społeczna, jest ważnym czynnikiem predysponującym do rozwoju zaburzeń psychicznych.
Co ważne, powyższe metody zapobiegają rozwojowi problemów psychicznych i pomagają w uspokajaniu lęku, obniżaniu napięcia, radzeniu sobie ze stresem, myślami i emocjami depresyjnymi, katastroficznymi czy obsesyjno-kompulsyjnymi, ale zarazem same w sobie prawdopodobnie nie wyleczą już silnie rozwiniętego zaburzenia, zwłaszcza gdy mowa o cięższych zaburzeniach psychicznych, takich jak choroba dwubiegunowa, borderline, czy schizofrenia.
Jeżeli podoba Ci się mój blog, zachęcam do dołączenia do grona moich Patronów. Dzięki ich wsparciu mogę utrzymywać i rozwijać tego bloga.
Twój wpis o działaniach korzystnych dla zdrowia psychicznego oferuje praktyczne i łatwe do zastosowania metody na poprawę samopoczucia. Szczególnie cenne są informacje o tym, jak taniec może wpływać na nasze emocje i zdrowie psychiczne, angażując różne części mózgu i zaspokajając potrzeby socjalizacji. Dzięki!