Narcystyczne zaburzenie osobowości jest rozpoznawane przez podręczniki do diagnostyki psychiatrycznej. W tym przez amerykańskie DSM-5 i (bardziej ogólnikowo) ICD-11 Światowej Organizacji Zdrowia. Stanowi jedno z zaburzeń wiązki B, obok zaburzenia granicznego (borderline), histrionicznego i dyssocjalnego (psychopatia, socjopatia). Skąd się bierze? Jak się objawia? Jakie są jego wady i czy może dawać jakieś korzyści?

 

narcystyczne zaburzenie osobowości narcyzm
Fot. Anna Shvets/Pexels, z późn. zm.

 

Narcystyczne zaburzenie osobowości i narcyzm

Narcystyczność może mieć różne oblicza. Na przykład narcyzm mściwy, wrażliwy, neurotyczny, ekspansywny czy wysoko funkcjonujący. W kontekście społecznym natomiast istnieje zjawisko narcyzmu małych różnic czy narcyzmu zawodowego. Niemal każdy zetknął się z mikromniejszością z syndromem oblężonej twierdzy, uważającą się za grupę wyjątkową. Albo z naburmuszonymi ekspertami, uznającymi swój zawód i jego specyfikę za najważniejsze.

 

Istotne jest, że narcystyczne rysy ma każdy z nas. Dopiero duże nasilenie, wysoka liczba narcystycznych zachowań i częstość ich występowania jest powodem do stwierdzenia zaburzenia osobowości. Wynika z tego, że narcystyczność to cecha rozpięta w spektrum: od skrajnie nienarcystycznej osobowości do zaburzenia. Aby je zdiagnozować, potrzebne jest przeprowadzenie testów i dokonanie wywiadu klinicznego.

 

 

Z uwagi na to, jak obecnie wygląda Internet i media społecznościowe, zastanawiałem się, czy odsetek osób narcystycznych wzrasta w zachodnich społeczeństwach. Istnieją szczególne grupy ludzi, wśród których, wedle badań, osób z narcyzmem jest naprawdę sporo. Są to osoby cierpiące na chorobę afektywną dwubiegunową typu I (około 30% z nich ma narcystyczne zaburzenie), wojskowi (około 20% z nich) i celebryci (niespełna 20%). Co ciekawe, istnieją też przesłanki za tym, że społeczności akademickie są bogatsze w narcyzów, w porównaniu z resztą społeczeństwa. Ludzie z luźnym podejściem do seksu, zdradzający partnerów i wykorzystujący seksualizujący język także mogą należeć do grup o podwyższonym odsetku narcyzów.

 

Pytanie, czy ogólnie, w całych populacjach, narcystyczne zaburzenie osobowości upowszechnia się i normalizuje? Aby to sprawdzić przegrzebałem literaturę, doniesienia naukowe, wyniki badań eksperymentalnych, ankietowych i obserwacyjnych. Następnie napisałem na ten temat artykuł, który ukazał się w ostatnim „Tygodniku Powszechnym”, pod tytułem „Patrzcie i podziwiajcie”. Znajdziecie w nim odpowiedź na pytanie, czy narcyzów w naszym świecie przybywa, a jeśli tak, to dlaczego i co może z tego wynikać.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Jeden komentarz do “Narcyzi są wśród nas. Czy jest ich coraz więcej?

  1. Obecnie „narcyzm” stał się strasznie modny… „diagnozuje” się go tak powszechnie jak jeszcze kilka lat temu powszechnie „diagnozowano” w ramach akcji me too… minie i ta moda. Tylko szkoda kilku ludzi którym zmarnuje się przez to życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *