Ze względu na wojnę Rosji z Ukrainą, a ponadto ekspansję Chin w Afryce, coraz więcej dyskutuje się o armii europejskiej. Czy taka struktura faktycznie wkrótce powstanie? Unia Europejska sfederalizuje swoją politykę militarną i obronną? Czy możliwe jest, że państwa UE zgodzą się, aby stworzona została zjednoczona armia europejska? Na pytania te odpowiada analityczka bezpieczeństwa międzynarodowego z Ośrodka Studiów Wschodnich, Justyna Gotkowska.
Armia europejska. Kiedy i czy w ogóle powstanie?
Aktualnie Unia Europejska prowadzi programy wspólnej obronności. Ma też niewielką grupę bojową. Jednak zasadniczo nie ma wspólnej armii europejskiej, lecz 27 odrębnych, mniejszych lub większych struktur. Jedna z nich (francuska) posiada broń jądrową. Czy realne jest osiągnięcie unii militarnej? Jak na ten problem patrzą poszczególne stolice? Oraz, czy taka armia mogłaby funkcjonować w ramach NATO? Zapraszam do wysłuchania podkastu, w którym padają odpowiedzi na powyższe pytania.
Podkast „Teoretico” można wysłuchać za pomocą: Spotify, Anchor, iTunes/Apple Podcast, Podcast Addict, Google Podcasts, Castbox, Podkasty.info, RSS.
Jeżeli podoba Ci się mój podcast oraz doceniasz pracę, jaką wkładam w pisanie artykułów na tej stronie, zachęcam do dołączenia na moim profilu w serwisie Patronite. To przede wszystkim dzięki wsparciu Patronów mogę tworzyć treści, publikować je, jak również utrzymywać samą stronę. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.
Czy planujesz udostępnianie rozmów w wersji tekstowej? Bardzo mnie ciekawią te tematy, ale wolałabym je przeczytać niż słuchać
Nie planuję. Ale teksty nadal pojawiają się na blogu. W przyszłym tygodniu będzie o tym, jak poznać że ktoś tkwi w bańce informacyjnej.
Nie widzę powodów by taki twór miał powstawać. Zapędy „federacyjne” (nie dajmy się oszukać, chodzi o likwidację historycznych państw narodowych) Unii nie są tajemnicą. A tego że taka armia może powstać obawiają się Rosjanie (w razie aneksji Ukrainy do UE, znajdzie się ona we wspólnych strukturach wojskowych z państwami NATO – nawet jeśli de iure wszystko było by rozdzielone, to de facto była by w NATO)
A do czego są potrzebne państwa narodowe??
A po co potrzebna jest Unia Europejska?
1 -to przed kim i przed czym i dla czyich interesów armia europejska ma NAS bronić?
2- Komu ma służyć ta armia( dzisiaj widzimy,że NIEMCOM i FRANCJI! NIE UE)
3-Widoczny układ interesów Niemiecko -Rosyjskich ,Francuskich,i pomniejszych przydu..sów,stwarza paradoks dla tej ARMI UE!
4-Dzisiaj gdy jest „straszna wojna za miedząXXI wiek”widzimy zachowanie w/w państw !
5-Te kilka państw zachodniej Europy,które mają takie pomysły robią wszystko ,aby wypchnąć NATO i USA z Europy!!!
6-NAJWAŻNIEJSZE DZISIAJ JEST GŁĘBOKA REFORMA Niemieckiej UE!Zasadnicze pytanie czy jest to dzisiaj możliwe i do zrobienia?