5 lutego 2020 roku w Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie, o godz. 11, odbędzie się uroczyste odsłonięcie modelu żółwia Poterochersis porebensis. Jest to najstarszy znany nauce gatunek żółwia, a udało się go Panu i Pana współpracownikom odkryć w Polsce. Jaki jest planowany przebieg tego wydarzenia?
Wywiad z paleobiologiem, doktorem Tomaszem Szczygielskim z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.
Dr Tomasz Szczygielski i wizualizacja żółwia Poterochersis porebensis, za: dr Tomasz Szczygielski
|
Czy odkryto w Polsce inne gatunki wymarłych żółwi?
Co może Pan powiedzieć o ewolucji żółwi? Kim byli ich przodkowie? Jak przebiegała ewolucja biologiczna żółwi?
Skamielina żółwia Poterochersis porebensis. Za: dr Tomasz Szczygielski
|
Ewolucja żółwi samych w sobie jest już lepiej poznana. Wiemy obecnie, że w triasie i wczesnej jurze istniało wiele gatunków nieklasyfikujących się do żadnej z dzisiaj żyjących grup. Dopiero w środkowej lub późnej jurze doszło do wydzielenia się ewolucyjnych gałęzi żółwi skrytoszyjnych (Cryptodira, wciągających głowę pod pancerz przez esowate wygięcie szyi w płaszczyźnie pionowej) oraz bokoszyjnych (Pleurodira, wtulających głowę pod krawędź pancerza przez boczne wygięcie szyi). Proterochersis, czyli rodzaj mieszczący naszego żółwia z Poręby i jego krewniaka z Niemiec, początkowo był uznawany za przedstawiciela tej ostatniej grupy, co sugerowałoby bardzo wczesne jej wydzielenie, bo już w późnym triasie. Wprawdzie szyja Proterochersis nie została nigdy znaleziona, ale taka klasyfikacja była argumentowana przyrośnięciem miednicy do pancerza, co jest charakterystyczne dla żółwi bokoszyjnych. Z czasem ten przebieg ewolucji był jednak coraz częściej kwestionowany na rzecz późniejszego podziału na Cryptodira i Pleurodira, a moje badania pozwoliły odnaleźć liczne cechy pierwotne u Proterochersis i zidentyfikować go jako przedstawiciela najpierwotniejszej linii tych gadów.
Co z charakterystyczną skorupą? Dlaczego powstał taki twór?
Czy żółwie morskie wyewoluowały raz czy wielokrotnie, niezależnie?
Dlaczego współcześnie naturalnie występuje tak niewiele gatunków żółwi w Polsce? W zasadzie, nie licząc inwazyjnych, jest to jedynie żółw błotny.
Jak wygląda laboratorium paleobiologiczne? Czym się wyróżnia?
dokumentacyjną, mogą być wykorzystane w wielu analizach, na przykład badaniach wytrzymałości, aero- lub hydrodynamiki, biomechaniki itd. Wszystko to odbywa się na zasadzie symulacji, wymaga więc dość mocnych komputerów.
Na czym polega wcześniejsza praca paleobiologa, zanim uda się z zebranymi próbami do labu?
Stanowisko paleontologiczne w Porębie. Za: dr Tomasz Szczygielski |
Skąd u Pana zainteresowanie paleobiologią i ewolucją żółwi?
Co ciekawego można zobaczyć w warszawskim Muzeum Ewolucji w zwykły dzień, kiedy nie ma konferencji i uroczystości?
A na koniec, na kogo Pan głosował w Biologicznej Bzdurze Roku 2019?
Taki świetny tekst, no ale trzeba było na koniec trochę propagandówy wetknąć…