Trwa wojna informacyjna. Od kilku miesięcy na wschodniej granicy Polski i UE mamy do czynienia z prowokacjami ze strony służb Aleksandra Łukaszenki. Wykorzystują one migrantów ze Wschodu, głównie Iraku. Robią to po to, aby wywołać konflikt graniczny i kryzys humanitarny oraz zasilić swoje zasoby w wojnie informacyjnej. W dzisiejszym podcaście, w którym rozmawiam z Maksymem Sijerem, ekspertem od bezpieczeństwa informacyjnego z Uniwersytetu Warszawskiego, analitykiem fundacji INFO OPS oraz redaktorem Disinfo Digest – padną odpowiedzi na pytania o kryzys na granicy z Białorusią w kontekście wojny informacyjnej.
Czym jest bezpieczeństwo informacyjne, a czym wojna informacyjna? O co chodzi w sporze na granicy i jaką rolę pełnią w nim migranci? Jak i dlaczego media zareagowały na ten kryzys polaryzacją opinii? Czy polski rząd słusznie zakazał wstępu dla dziennikarzy w najgorętszym okresie? Czy Kurdej-Szatan i innych celebrytów można uznać za ofiary ataku informacyjnego? Jakie są tła i konteksty kryzysu oraz jakie wydarzenia z przeszłości go przypominają?
Podcast „Teoretico” można wysłuchać za pomocą: Spotify, Anchor, iTunes/Apple Podcast, Podcast Addict, Google Podcasts, Castbox, Podkasty.info, RSS.
Wspomniane w podcaście treści: artykuł Witolda Repetowicza, dezinformacja podczas ćwiczeń Zapad21, Facebook w kontekście kryzysu na granicy, Rosja wobec kryzysu.
Jeżeli podoba Ci się mój podcast oraz doceniasz pracę, jaką wkładam w pisanie artykułów na tej stronie, zachęcam do dołączenia w serwisie Patronite. To przede wszystkim dzięki wsparciu Patronów mogę tworzyć treści, publikować je, jak również utrzymywać samą stronę. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.