Tradycyjnie już prezentuję warte obserwowania blogi popularnonaukowe, jak również kanały z Youtube i podcasty, które osiągnęły lub utrzymały dobry poziom w roku 2020. Postanowiłem nie rozdrabniać się na kategorie i opublikować wszystkie na jednej liście. Nie traktujcie jej jako ranking, jak również nie przyjmujcie, że nieobecne na niej strony nie są dobre i rzetelne.
Godzina filozofów i kwadrans filozofa
Prowadzony w radiu TOK FM podcast (audycja) publicystyczny autorstwa Tomasza Stawiszyńskiego, o szeroko pojętej tematyce popularnonaukowej i filozoficznej.
Łukasz Lamża nagrywa regularnie filmy pt. „Czytamy naturę”, w których opowiada o najnowszych publikacjach naukowych i przedstawionych w nich wynikach badań.
Blog o wulkanach prowadzony przez pasjonata wulkanologii, Bartka Krawczyka, który zamieszcza tam aktualne informacje dotyczące wulkanów i ich aktywności.
Popularyzatorka nauki, Kasia Gandor, prowadzi kanał na YT pod nazwą swojego imienia i nazwiska, na którym publikuje różnorodnej tematyki filmy popularnonaukowe.
Prowadzony przez kilku naukowców i dziennikarzy portal „Nauka o klimacie” traktuje o globalnym ociepleniu, klimatologii i mitach oraz półprawdach wokół tych tematów.
Kanał na YT, prowadzony przez doświadczonego także w tradycyjnych mediach Tomasza Rożka, poruszającego różnorodne tematy popularnonaukowe, od fizyki, przez chemię, po biologię.
Blog dietetyka Damiana Parola, pod nazwą własnego imienia i nazwiska, o dietetyce, żywności i żywieniu, w sposób fachowy i profesjonalny oraz rzetelny przedstawiający wyniki badań z powyższych dziedzin.
Profesor Stanisław Czachorowski, entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, regularnie dzieli się obserwacjami i przemyśleniami dotyczącymi nauki i edukacji.
Popularnonaukowy kanał na Youtube z chemikiem Dawidem Myśliwcem w roli głównej, który opowiada w swoich filmach o fizyce, chemii, biologii, medycynie czy psychologii, socjologii, historii.
Bloga „Mitologię Współczesną” pisze Marcin Napiórkowski, pogodny kulturoznawca i semiotyk, który omawia i analizuje teorie spiskowe, obecne mity pop- czy subkulturowe, zjawiska i mechanizmy związane ze społeczeństwem.
Geograficzny kanał na Youtube, prowadzony przez geografa, Marcina Nowaka, z materiałami o geografii, podróżach, mapach czy historii.
Ogólnotematyczny portal popularnonaukowy, założony i prowadzony głównie przez Aleksandrę i Piotra Stanisławskich, z informacjami ze świata nauki, przyrody czy techniki.
Choć „Raport o Stanie Świata” Dariusza Rosiaka nie jest podcastem popularnonaukowym, to ze względu na jego rzetelne przygotowanie, wypowiedzi specjalistów, faktografię oraz przeplatające się w nim wątki naukowe pozwoliłem sobie umieścić go na tej liście.
Poza tym na początku roku 2021 wystartowało Radio Naukowe dziennikarki naukowej, Karoliny Głowackiej, które zapowiada się bardzo obiecująco.
W tytule zabrakło słowa "MOJE" – bo obiektywny to ten ranking jest niczym Wiadomości w TVN.
To że dla ciebie obiektywna jest jedynie pseudonauka (altmed, turbolechizm, płaska ziemia itp.) nie oznacza, że normalna nauka nie jest obiektywna. Może zaproponuj sam swoje najlepsze blogi (pseudo)naukowe.
Ranking jest obiektywny, a nie treści przekazywane przez te blogi/ podcasty
Moje typy, których tu nie ma (kolejność losowa, tylko po polsku):
Kwantowo.pl
NaukowoTV
Smartgasm
Gupia Nauka
SciFun
Okiem Chemika
Chyba warto wspomnieć Nie Wiem Ale Się Dowiem
Jeżeli chodzi o TOK FM to polecam następujące audycje: https://audycje.tokfm.pl/audycja/95,Homo-Science https://audycje.tokfm.pl/audycja/24,Czlowiek-2-0
To jest bardzo ciekawy podkast: Nauka XXI wieku http://nauka.podkasty.info
Warto też oglądać Emce: https://www.youtube.com/c/emce2/about
To jest niezły kanał na Youtube: Zapytaj fizyka
https://www.youtube.com/channel/UCqgR4W-8l9e_UG8URXuoP7g