Alkohol w przeszłości
Przeszłość a teraźniejszość
Czym jest alkohol, etanol i aldehyd octowy? Piwo, wino, wódka i inne
Alkohole, w sensie napoje alkoholowe, dzielą się na piwa, wina oraz wysokoprocentowe napoje alkoholowe, w tym na przykład wódka. Produkuje się je poprzez fermentację produktów zawierających cukry, takich jak ziarna czy owoce (np. przy wykorzystaniu jęczmienia, jabłek, winogron), a w przypadku napojów wysokoprocentowych do ich wytwarzania w kolejnym kroku (po fermentacji) wykorzystuje się technikę destylacji.
Etanol
Jak alkohol wpływa na zdrowie krótkoterminowo. Kac i nie tylko
Jak alkohol wpływa na zdrowie długoterminowo?
Jak alkohol wpływa na serce i układ krwionośny?
Wszystkie te korzyści mają jedno wyraźne zastrzeżenie: mowa o małym lub umiarkowanym spożyciu, określanym zwykle jako maksymalnie jedna lub dwie szklanki niskoprocentowego napoju alkoholowego o objętości około 300 mililitrów na dobę (około 6-12 gramów etanolu dla kobiet i około 12-24 gramy etanolu dla mężczyzn) lub około 120 mililitrów czerwonego wina lub do 50 mililitrów wysokoprocentowego napoju alkoholowego (przy czym normy te są regularnie, wraz z nowymi wynikami badań, obniżane).
Badania pokazują, że przy większych dawkach sytuacja się odwraca i alkohol zamiast pomagać lub chronić przed poszczególnymi chorobami, dodatkowo zwiększa ich ryzyko. Naukowcy wskazują też na to, że podane korelacje przemawiające za korzystnym wpływem spożycia etanolu na układ sercowo-naczyniowy mogą wynikać z tego, iż osoby które piją mało lub umiarkowanie bardziej dbają o zdrowie oraz mają wyższy status ekonomiczny i społeczny, a także z obecności dodatkowych związków prozdrowotnych (np. resweratrol, którego biodostępność jest niestety niewielka) w napojach alkoholowych.
Jak alkohol wpływa na zdrowie układu nerwowego i psychiki?
Układ pokarmowy. Jak alkohol wpływa na zdrowie trzustki, wątroby i pęcherzyka żółciowego? Marskość wątroby największym zagrożeniem
Jednak najbardziej narażona jest wątroba. Z piciem alkoholu wiąże się ryzyko zachorowania na alkoholowe zapalenie wątroby, alkoholową chorobę wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz alkoholowe zwłóknienie (marskość) wątroby. Alkohol jest też główną przyczyną raka wątroby w populacjach, gdzie silnie zakorzeniona jest kultura picia piwa i innych napojów alkoholowych, co potwierdzają badania przeprowadzone w USA i we Włoszech. Od picia alkoholu obrywa również trzustka, której etanol grozi wywołaniem ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego, a także cukrzycy. Picie zwiększa też ryzyko zachorowania na raka trzustki i pęcherzyka żółciowego.
Czy picie alkoholu dereguluje układ hormonalny i powoduje zaburzenia seksualne?
Alkohol i nowotwory. Czy picie sprzyja chorobom nowotworowym?
Temat nowotworów już się tu przewijał i będzie się pojawiał dalej, ale podsumujmy go. Badanie kohortowe przeprowadzone w ośmiu krajach Unii Europejskiej (Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia, Grecja, Niemcy, Dania), a uwzględniające blisko 110 tysięcy mężczyzn i ponad 250 tysięcy kobiet pokazało, że 10% wszystkich nowotworów u mężczyzn i 3% wszystkich nowotworów u kobiet ma przyczynę (przy założeniu, że występuje związek przyczynowo-skutkowy) w piciu alkoholu.
Jak alkohol wpływa na zdrowie przewodu pokarmowego? Jeśli chodzi o nowotwory górnego odcinka, to picie alkoholu odpowiadało aż za 44% przypadków u mężczyzn i 25% u kobiet. Wśród nowotworów wątroby 33% dla mężczyzn i 18% u kobiet. Przy raku jelita grubego 17% dla mężczyzn i 4% dla kobiet, a przy raku piersi 5% u kobiet.
Wpływ alkoholu na płód, dziecko, młodzież
Alkoholowy zespół płodowy: jak alkohol wpływa na zdrowie płodu?
Jak alkohol wpływa na zdrowie płodu. Alkoholowy zespół płodowy i niektóre cechy twarzy. Źródło: National Institute of Alcohol Abuse and Alcoholism, z późn. zm. |
Czy alkohol jest zdrowy? Czy alkohol skraca życie?
Umiarkowane picie alkoholu a abstynencja
Kultura picia alkoholu
Nie piję alkoholu w ogóle, w żadnych sytuacjach, dlatego chcę dodać że kwestia "kultury picia alkoholu" jest naprawdę dołująca.
Nawet najpoważniejsi i najbardziej dojrzali ludzie, potrafią nagle zamienić się w małego brzdąca gdy tylko usłyszą o wyjściu na piwko, nie chodzi mi tu o zrozumiałą radość ze spotkania tylko o niezdrowe podniecenie i prawdziwe uwielbienie to samego faktu że będzie to okazja do alkoholu.
Ludzie, z którymi mogę się dobrze bawić bez picia (nieważne czy wszyscy nie piją czy tylko ja) są niezastąpieni, ale jest spory odsetek z którym "nie pogadasz". Gdyż ponieważ jedynym tematem na imprezie to jest właśnie fakt picia, "ze mną sie nie napijesz", a ile to wypiliśmy ostatnio…
Jako niepijący wcale mam takie same obserwacje.
czyli ostatecznie picie jednego piwa dziennie działa na niekorzyść organizmu?
Ostatecznie tak.
Z wyjątkiem kiedy masz wybrane choroby układu sercowo-naczyniowego – wtedy może mieć pozytywne efekty, które MOGĄ przewyższać te negatywne. Ale i tak autor wskazywał raczej na czerwone winko, a nie piwko. Bodajże zdrowsze;)
Świetny i merytoryczny artykuł. Akurat czytam go po sobotnich wybrykach w centrum i kilku piwach. Uświadomił mnie, że trzeba świadomie podejmować decyzję o piciu alkoholu oraz kontrolować swoje nawyki imprezowe.
Czy autor posiada w planach artykuł nt. wpływu innych używek na nasze zdrowie – jak np. marihuana (THC)?
Winne są temu osoby które obierają jajka od tej grubszej strony.
"W dzisiejszych warunkach, gdzie mamy dostęp do znacznie lepszych i bezpieczniejszych sposobów na rozluźnienie, nawiązanie relacji międzyludzkich czy znieczulenie do operacji, alkohol nie jest już wyjątkowy. " – jakie znamy lepsze sposoby na nawiązywanie relacji międzyludzkich? Pytam poważnie, bez przytyku.
Szczerze mówiąc to przychodzi mi kilka dość trywialnych, na które ludzie 100-200 czy nawet kilkadziesiąt lat temu nie mogli sobie pozwolić: wyjście do restauracji i odkrywanie nowych smaków, spacer w DOWOLNEJ pięknej okolicznej miejscowości (auta, rowery), kajaki, rowery, góry, gry komputerowe, planszowe, wydarzenia, koncerty grill cokolwiek:)
Po co chlać naprawdę?:)
Ludzie dawniej nie mogli sobie pozwolić na takie dobre rzeczy i rozpijanie społeczeństwa rozpoczęło się kilkaset lat temu – władzy to było na rękę.
A dzisiaj? Mamy lepsze rzeczy.
Na pewno szkodliwe jest obieranie jajek od tego grubszego końca.
Widać ile w tym środowisku antyszczepionkowców, płaskoziemców, denialistów klimatycznych i ogólnie zacofaństwa
Od pewnego czasu porzuciłem w ogóle alkohol, a piłem wydawało mi się, że rozsądnie i pierwszym efektem był spadek masy i to dokładnie na brzuchu. Jedyną uciążliwością są sytuacje towarzyskie, gdy nie wszyscy rozumieją, że ktoś nie pije, ale i to powoli się zmienia.
"W dzisiejszych warunkach, gdzie mamy dostęp do znacznie lepszych i bezpieczniejszych sposobów na rozluźnienie, nawiązanie relacji międzyludzkich czy znieczulenie do operacji, alkohol nie jest już wyjątkowy."
No właśnie nie, w dzisiejszych czasach wszystkie znacznie lepsze i bezpieczniejsze środki wspomagające rozluźnienie i nawiązywanie relacji międzyludzkich są albo nielegalne, albo na receptę.