Jak powstają bliźniacy?
Różnice między bliźniakami
Epigenetyka u bliźniaków
Rekombinacja immunologiczna
Życiowe doświadczenia, osobowość i tożsamość
poszczególne geny mogą zostać zmetylowane lub odmetylowane, sprawiając, że w jakiejś cząstce naszego charakteru stajemy się inni. Im bliźnięta będą starsze, tym bardziej samodzielne, co sprowadza się do mniejszej liczby wspólnych przeżyć.
Pomimo wszystkiego tego, co wymieniłem powyżej, a czego wydaje się być bardzo dużo, trzeba uzmysłowić jedną rzecz. Zdecydowanie się rozdrobniłem. Gdyby zebrać do kupy wszystkie te możliwe czynniki różnicujące bliźnięta od momentu ich wydzielenia się z jednego zarodka, to nadal, nie biorąc pod uwagę skrajnych przypadków, bliźnięta będą bardzo podobne. Wciąż mają genetyczne predyspozycje do różnych zachowań, chorób, talentów, zainteresowań. Metylacja DNA, mutacje czy doświadczenia życiowe mogą przeważyć szalę na którąś ze stron i sprawić, że jeden z bliźniaków zachoruje na cukrzycę, drugi nie, że jeden zostanie naukowcem, drugi nie. Jeden będzie dużo czytał, drugi ze wstydem sięgnie ledwo po jedną książkę w roku. Tak można wymieniać.
To bardziej złożona sprawa niż myślałam. Wnioskując, każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Nawet jeśli się ma brata/siostrę bliźniaka nie ma nikogo o identycznym DNA.
Trochę to skomplikowane procesy, aczkolwiek coś tam jeszcze pamiętam ze szkoły. 😉 Studiuję teraz z bliźniaczkami jednojajowymi. Na początku je myliłam, ale da się je normalnie odróżnić, choćby po głosie, bo mają inny.
Muszę przyznać, że Twój artykuł jest super. Tutaj więcej można się dowiedzieć o biologii 😉
Fajnie by było, jakbyś napisał na blogu artykuł na temat leczniczej marihuanie. Ciekawi mnie ten temat, bo podobno jest wiele publikacji naukowych, które mówią o pozytywnym działaniu marihuany np. przy padaczce lekoopornej.
Serdecznie pozdrawiam,
Patryk
Ostatnio częściej jakby widuję bliźnięta, a nawet trojaczki nie są takie rzadkie.
Zauważyłam, że gdy bliźniaki są małe, trudniej zauważyć różnice, później to sie zmienia, a u osób dorosłych wpływ na wygląd ma tez sposób życia, np, gdy gdy jedno z bliźniąt pali lub zbyt dużo pije alkoholu.
Druga sprawa, że trudniej zauważyć różnice, gdy z bliźniakami mamy do czynienia osobno, gdy stają przed nami razem, to widzimy wyraźnie, że nie są identyczni.
Przynajmniej ja tak mam…
temat ciekawy, nawet może wykorzystam niektóre fakty na swoim blogu pisząc swoje opowiadanie
mimo różnic często są mylone bliźniaki:)
Prawdę mówiąc do tej pory wydawało mi się, że bliźnięta jednojajowe są identyczne 😀
Ciekawe są też psychologiczne badania bliźniąt – słynne, do których my psychologowie lubimy się odnosić 😛 Pokazują wprawdzie bardziej podobieństwo bliźniaków, ale też potrafią dać do myślenia, jak pod pewnymi aspektami jesteśmy "zależni" od genetyki. Sprawdza się "50% nature, 50% nurture" 🙂
Niewiele przyszło mi znać bliźniaków w życiu, ale każda taka para zawsze (niezależnie od cech fizycznych) była połączona ze sobą szczególną więzią. To się czuło.
Pozdrawiam.
Nic dziwnego. Chociaż te bliźniaczki, które ja znałem w przeszłości, akurat się zawsze biły ze sobą i kłóciły.
To jest głębszy problem czasami. Często posyła się takie rodzeństwo do innych klas, grup bo stają się za mało samodzielne.
ale to nawet lepiej, bo skoro blizniaki jednojajowe tak wiele może różnic, mimo tak podobnego wygladu, to optymistyczna wiadomosc. kazdy z nas jest inny, niepowtarzalny, nie ma kopii 🙂 i super, dzieki za szczegolowe objasnienie tego mechanizmu
Niektórzy pytają, jakby to było z klonami, czy byliby tą samą osobą itp. Pytanie jest absurdalne, a dowód na to, to właśnie bliźniacy jednojajowi. 😉
Mnie wyjątkowo zainteresował Twój wpis.
Jestem babcią bliźniaków jednojajowych dwuobwiedniowych – tak mają napisane w dokumentach. Nie znalazłam w Twoim wpisie takiej nazwy – może jest ukryta pod innym określeniem, którego nie rozpoznałam.
Chłopcy teraz mają po 10 lat. Im są starsi, tym mniej podobni do siebie. Charaktery mają podzielone – jeden mamusi, drugi tatusia.
Jeden jest dominujący, drugi mu ciągle ulega – to chyba też jest cecha charakterystyczna.
Mieszkają kilkaset kilometrów ode mnie więc nie obserwuję na co dzień ich zachowania. Są zdecydowanie różni w zachowaniu ale średnio podobni z urody i wyglądu.
Pozdrawiam 🙂
To jest też kwestia czasu podziału. Trofoblast, czyli przyszłe łożysko, różnicuje się na etapie blastocysty. Jeśli zarodek podzieli się na dwójkę bliźniaków przed stadium blastocysty, to bliźniacy będą mieli osobne owodnie. 🙂
Ciekawe, no i kotki urocze:)
Też coś tam jeszcze ze szkoły pamiętałem, ale przyznać muszę, że kwestia nie należy do łatwych jak się już człowiek na poważnie zabiera za temat. 🙂
Dzięki, mam nadzieję, że to jakieś moje nowe hobby jednak będzie.
Pozdrawiam!
Nie wiedziałam wcześniej że ten temat jest aż tak szeroki. Znam kilka bliźniaków dziewczyny np były identyczne a np dwóch chłopaków z którymi chodziłam do jednej klasy całkowicie inni zarówno z zachowania jak i wyglądu 🙂 nigdy nie wiedziałam od czego to zależy. W pracy znów mam koleżankę która ma brata bliźniaka 🙂
Jestem mamą bliźniąt jednojajowych, kilkumiesiecznych. Dzięki różnicy w wadze różnią się. Ludzie się śmieją, ze brat podjadł brata a nie wiedzą, ze rzeczywiście istnieje przy jednokosmówkowej ciąży powikłanie jakim jest zespół podkradania. PS mam znajomą z dwujajowymi i oni z kolei są podobni jak jendojajowe 🙂
Niezależnie od tego ile mutacji zajdzie w genomie zarodka, zanim się podzieli, oraz na jakim to będzie etapie to i tak nie będzie pomiędzy bliźniakami różnicy aż 1 procent. Dane wskazują na różnicę 0,5 proc. a niektóre nawet mniej. I to w przypadku ludzi niespokrewnionych..
"On average, in terms of DNA sequence, each human is 99.5% similar to any other human.[2][3]"
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Human_genetic_variation
Czy jest zatem możliwe, że tylko jedno z bliźniąt jednojajowych będzie miało zespół Downa?