Pixabay |
William Harvey
Wikimedia |
Robert Hooke
Wikimedia |
Karol Linneusz
Wikimedia |
Karol Darwin
Wikimedia |
Grzegorz Mendel
Wikimedia |
Ludwik Pasteur
Wikimedia |
Thomas Morgan
Wikimedia |
Kazimierz Funk
Wikimedia |
Rosalind Franklin
Wikimedia/Britannica |
Stanley Miller
Wikimedia/NASA |
Aniołki Leakey’a
Wikimedia/Jeekc |
Wikimedia |
Wikimedia/Juliux |
Ostatnia z czołowych prymatologów, najmłodsza z Aniołków Leakey’a, Birute Galdikas, Kanadyjka, żyjąca do dzisiaj, zajmuje się trzecim rodzajem człowiekowatych – orangutanami. Louisa Leakey’a poznała kilka lat przed jego śmiercią. Gdy ten ją wsparł, razem z mężem udała się na Borneo dokumentować życie orangutanów. Tytuł antropologa uzyskała wcześniej na Uniwersytecie w Kalifornii, natomiast jej późniejsza praca zaowocowała otrzymaniem tytułu doktora. Do dziś działa na rzecz ochrony środowiska, także poprzez zmienianie świadomości społecznej.
Richard Dawkins
Wikimedia/Mike Cornwell |
Największy współczesny popularyzator nauki, głównie biologii. Urodzony w Kenii, studiował zoologię na Uniwersytecie Oxfordzkim pod opieką etologa Nikolaasa Tinbergena, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycia dotyczące społecznych i jednostkowych wzorców zachowań. Później obronił doktorat. Do 2008 roku, kiedy to przyszło mu dożyć wieku emerytalnego, był profesorem na Uniwersytecie Oxfordzkim gdzie wykładał metodologię naukową, natomiast na Uniwersytecie Kalifornijskim został profesorem zoologii. Działa w różnych organizacjach społecznych – angażuje się w promowanie praw człowieka i praw zwierząt (podobnie jak Jane Goodall wspomaga Great Ape Project), walkę z globalnymi problemami oraz fundamentalizmem i fanatyzmem religijnym – z czego jest szczególnie znany. Na Youtube obejrzymy wiele debat pomiędzy Dawkinsem, a wyznawcami chrześcijaństwa czy islamu, nie zawsze jednak są to debaty sporne lecz także uzupełniające się. Oprócz popularyzacji racjonalizmu i nauki, Richard Dawkins zapoczątkował memetykę, łącząc ewolucję biologiczną z ewolucją kulturową, nadając jej jednostkowy odpowiednik czyli mem (tak, jak chcemy przekazać swoje geny, tak też chcemy przekazać swoje memy, czyli wzorce kulturowe). Napisał kilka wartych przeczytania książek, takich jak: Samolubny gen, Rozplatanie tęczy, Ślepy zegarmistrz, Najwspanialsze widowisko świata: świadectwa ewolucji, Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa.
źródło wtórne |
Człowiek, który coś wie, ale nie wie, że wie mało jest groźniejszy, niż człowiek, który wie, że nie wie nic.
Przyznam, że o niektórych z tych naukowców nie słyszałem – ale, jak napisałeś, wybitnych naukowców było i jest wielu, więc nie mam się czego wstydzić 😉
A tak przy okazji – mało znany fakt:
Pasteryzacja obala teorię ewolucji!
😀
Taki mały żarcik na niedzielę ;-). Ale autentycznie widziałem kreacjonistów używających takiego argumentu.
W ich mniemaniu eksperymenty Pasteura dowodzą, że spontaniczne powstanie życia jest całkowicie niemożliwe – ergo: Bóg. (wiem, że to abiogeneza a nie ewolucja, ale nie oszukujmy się – większość kreacjonistów nie jest na tyle rozgarnięta, aby być w stanie odróżnić od siebie te dwie rzeczy :-P).
Ja o większości, pierwszy raz czytam z Twojego wpisu. To przykre, że tylu geniuszy i zasłużonych ludzi pozostanie w pamięci znikomych ludzi…
Bardzo ciekawy, solidny wpis;) o większości naukowców słyszałam poza tym współczesnymi.
Darwina to chyba każdy zna:)
Z wymienionych przez Ciebie kojarzę Linneusza, Mendla, Pasteura, Hooke (bardziej z astronomii), Darwina. Dobrze dowiedzieć się o pozostałych 🙂
Bardzo ciekawy post, o większości słyszałam, kiedys oglądałam film dokumentalny o tej pani, która zajmowała się gorylami:)
Niespecjalnie dziwi mnie fakt, że o nikim poza Dawkinsem nie słyszałam 😀
A! No i oczywiście o Darwinie – moje przeoczenie 🙂
Czytając tytuł myślałam, że w komentarzu napiszę "nikogo nie znam", w końcu babka w technikum brała tylko podstawy podstaw mówiła ciągle, że z informatyka biologa nie zrobi. Ale stwierdzam z satysfakcją, że znam aż trzech panów z tej listy. jestem dumna.
Dwa razy nazwano mylnie ponadczasową ludzką i nie tylko sytuację, słowem ,,dwoje" określono sytuację ,,dwóch". Dwóch a dwoje (obydwaj – obydwoje) to zupełnie różne sytuacje.
Jak to nazwać, gender – srender?
Co do Hooke'a, to jednak będę bronił Newtona – trudno orzekać kto był "ojcem" niezgody ale z wielu publikacji wynika że Hooke "rzucał temat" a Newton go naukowo opracowywał.
Brakuje mi J. Goodall
Natomiast Dawkins to "pomyłka" (bo sadzę że znalazł się tu nieprzypadkowo)
Nie, to nie pomyłka, to największy współczesny popularyzator nauk przyrodniczych, zwłaszcza biologii i autor słusznych wniosków na temat ewolucji kulturowej w kontekście ewolucyjnej. W tekście jest też o Jane Goodall.
Jako jedna z "aniołków" przyznam szczerze że takie show mi nie odpowiada. Same chyba też nie były by zadowolone z przypisywania ich sukcesów męskiej protekcji…
Więcej od Dawkinsa zrobił choćby Dawid Attenborough.. No ale to zwyczajny ateista a nie wojujący jak ten pierwszy.
Poza tym Dawkins znany jest głównie z "samolubnego genu", przy okazji którego popełnia szereg błędów logicznych i nadinterpretuje obserwacje.
Pomyłka.
To, że Dawkins jest ateistą nie ma tutaj nic do rzeczy. Ilu poza nim wśród przedstawionych naukowców jest ateistami? Poza tym Dawkinsa wymieniłem za popularyzowanie nauki i memetykę, nie za sam tylko ''Samolubny Gen'', który wyłączając kilka wyjątków (patrząc z dzisiejszego punktu widzenia, a biorąc pod uwagę to, że książka ma już kilkadziesiąt lat), nie traci na aktualności.
Napisałem zresztą, że jest to też po części mój subiektywny wybór, więc tym bardziej nie rozumiem w jakim kontekście te zarzuty.
Dawkins nie jest takim sobie zwykłym ateistą to facet zafiksowany na pozycji "osobistego wroga pana Boga".
Popularyzacje Dawkinsa no właśnie, a jaka inna jest szerzej znana poza "samolubnym genem"?
"Napisałem zresztą, że jest to też po części mój subiektywny wybór" bardzo wygodne…
Dawkins wielokrotnie brał udział w debatach z przedstawicielami chrześcijaństwa czy islamu czy judaizmu i o ile krytykował absurdy i paranoje religijne, tak potrafił np. z watykańskim, katolickim astronomem dojść do porozumienia. I nie tylko z nim, na YT są także porozumiewawcze debaty (o których wspominałem), które, o ile zna się angielski, warto posłuchać. Racjonalne negowanie religijnych zabobonów to także element popularyzowania nauki, ale to i tak tylko kawałeczek działalności Dawkinsa, za którą został wyróżniony.
Po pierwsze, wpis jest o naukowcach, a nie popularyzatorach nauki. Attenborough był znakomitym popularyzatorem nauki, ale jego dorobek naukowy jest żaden. Tymczasem Dawkins jest wybitnym teoretykiem ewolucji biologicznej, z pewnością jednym z najwybitniejszych w XX wieku. To właśnie Dawkins sformułował koncepcję ewolucji, w której jednostką doboru naturalnego naturalnego jest gen. Oznaczało to ostateczne połączenie tzw. modern synthesis z genetyką. Jednocześnie był i chyba jest nadal znakomitym popularyzatorem. Można nie lubić jego wojującego ateizmu, ale to nie przekreśla jego osiągnięć naukowych.
Dawkins jedynie (i bodajże niesamodzielnie) zastosował koncepcje matematycznej teorii gier do procesu reprodukcji. Co ciekawsze ona nie tłumaczy ewolucji (tak jak teoria gier nie tłumaczy czemu jedni odnoszą sukces na giełdzie a inni nie) a jedynie pozwala na matematyczny opis zjawiska. Owszem jest czynnym naukowcem, ale jego sława wynika z bycia "osobistym nieprzyjacielem Pana Boga" a nie dorobku naukowego.
Z czasem zaczął słynąć również z bycia promotorem ateizmu, ale początkowo stał się sławny za sprawką książek typowo biologicznych: Samolubnego genu i Fenotypu rozszerzonego, więc Twoja ocena jest nieuczciwa.
Dobry, wnoszący wiele informacji wpis. 🙂
tak faktycznie zgadzam się mniej są groźni ludzie którzy nic nie wiedzą…. 🙂
Dzięki, czuję się doedukowana 😀
Stanley Miller to musiał być naprawdę wybitnym naukowcem jak w wieku 4 lat dostał nagrodę Nobla 😉
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.